Birgə Konvensiya çərçivəsində hazırlanmış nüvə və radiasiya təhlükəsizliyinin vəziyyəti, ətraf mühitin - o cümlədən iştirakçı dövlətlər üçün - radiasiya vəziyyəti haqqında milli hesabatların mübadiləsi;
- BAEA-nın məlumat bazasının fəaliyyətində qarşılıqlı maraq doğuran
məsələlər üzrə İnternet şəbəkəsində məlumat resurslarının Tərəflərin iştirakı
ilə yaradılması və dəstəklənməsi;
- qarşılıqlı maraq doğuran məsələlər üzrə keçirilən seminar, konfrans və
iclaslarda birgə hesabatların (məlumatların, çıxışların) hazırlanması;
- əməkdaşlığın başlıca istiqamətləri üzrə beynəlxalq tədbirlər çərçivəsində birgə işgüzar görüşlərin keçirilməsi;
- Tərəflər üçün qəbul olunan digər əməkdaşlıq formaları.
Bu Memorandum çərçivəsində məlumatların verilməsi GUAM üzvü olan dövlətlərin milli qanunvericiliyinə uyğun həyata keçirilir. Məhdud istifadəli məlumatın ötürülməsi zamanı belə məlumatı verən Tərəf onun məxfiliyini/gizliliyini bildirir. Məxfi/gizli məlumatı alan Tərəf onu qorumalıdır.
Əqli mülkiyyət hüququ
Tərəflər öz dövlətlərinin qanunvericiliklərinə uyğun olaraq, əqli mülkiyyətin səmərəli şəkildə qorunmasını təmin etməyi öhdələrinə götürürlər.
Dəyişikliklər və əlavələr edilməsi
Tərəflərin razılığı ilə bu Memoranduma dəyişikliklər və əlavələr edilə bilər. Həmin dəyişiklik və əlavələr bu Memorandumun ayrılmaz hissəsi olan və Memorandumun 11-ci maddəsinə müvafiq olaraq qüvvəyə minən protokollarla rəsmiləşdirilir.
Fəaliyyət sahəsi
1. Tərəflər nüvə və radiasiya təhlükəsizliyini nizamlayan orqanlar, nizamlayıcı fəaliyyətə yardım göstərən elmi-texniki təşkilatlar, institutlar, təhsil ocaqları, fəaliyyətləri əməkdaşlığın qeyd olunan məqsədlərinə uyğun olan idarə və təşkilatlar arasında birbaşa elmi-texniki və iqtisadi əməkdaşlığın inkişafına kömək edəcəklər.
2. Bu Memorandum müəssisələr (təşkilatlar, idarələr) arasında Tərəflərin qanunvericiliyinə müvafiq olaraq əməkdaşlıq və birbaşa kontraktların (müqavilələrin, sazişlərin) bağlanması üçün əsasdır.
Mübahisələrin həlli
Bu Memorandumun müddəalarının şərhi və tətbiqi zamanı yaranmış mübahisəli məsələlər Tərəflər arasında məsləhətləşmələr və danışıqlar yolu ilə həll edilir.
Əlaqələndirmə
Bu Memorandum çərçivəsində əməkdaşlığın və qarşılıqlı fəaliyyətin əlaqələndirilməsi məqsədilə Tərəflər məsul şəxsləri təyin edir və onların əlaqə ünvanları barədə məlumatı mübadilə edirlər.
Qüvvəyə minmə və qüvvədə qalma müddəti
1. Bu Memorandum Tərəflərin bütün zəruri dövlətdaxili prosedurları yerinə yetirməsi ilə bağlı ikinci bildirişi saxlanca vermə tarixindən qüvvəyə minir. Bildirişlərini bu tarixdən sonra vermiş Tərəflərə münasibətdə isə Memorandum depozitarinin belə bildirişi alması tarixindən qüvvəyə minir.
2. Bu Memorandumun depozitarisi Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyidir.
3. Memorandum 5 (beş) il müddətinə bağlanır. Tərəflərin razılığı ilə Memorandumun müddəti növbəti beşillik müddətlərə uzadıla bilər.
4. Tərəf depozitariyə yazılı bildiriş göndərməklə Memorandumda iştiraklarına son qoya bilər.
5. Memorandumda iştirak depozitarinin qeyd olunan bildirişi alması tarixindən 90 gün sonra başa çatır.
Mətnin orijinallığı
2007-ci il iyunun 19-da Bakı şəhərində ingilis və rus dillərində dörd nüsxədə hazırlanmışdır, hər iki mətn orijinaldır. Mətnlərin təfsiri ilə bağlı mübahisə yarandıqda ingilis dilində olan mətnə üstünlük verilir.