Fövqəladə halların aradan qaldırılması zamanı yardım göstərilməsi üçün
avadanlığın və təminat materiallarının gətirilməsi və aparılması
Fövqəladə halların aradan qaldırılması zamanı yardım göstərilməsi üçün sorğu göndərən Tərəfin dövlətinin ərazisinə gətirilən və sorğu alan Tərəfin dövlətinin ərazisindən aparılan avadanlıq və təminat materialları gömrük rüsumlarından və digər vergilərdən azad edilir.
Avadanlığın və təminat materiallarının gömrük rəsmiləşdirilməsi prioritet qaydada və sadələşdirilmiş şəkildə səlahiyyətli orqanların verdiyi və yardım dəstələri üzvlərinin tərkibi, gətirilən və ya aparılan avadanlığın və təminat materiallarının siyahısı göstərilən bildirişlər əsasında həyata keçirilir.
Yardım dəstələrinə avadanlıq və təminat materiallarından başqa hər hansı bir malın gətirilməsi qadağan edilir.
Yardım göstərilməsi üzrə işlər başa çatdıqdan sonra gətirilən avadanlıq sorğu göndərən Tərəfin dövlətinin ərazisindən çıxarılmalıdır. Hər hansı xüsusi bir səbəbdən avadanlığın çıxarılması mümkün olmadığı təqrirdə, o, razılaşdırılmış şərtlərlə yardım şəklində təmənnasız olaraq sorğu göndərən Tərəfin səlahiyyətli orqanına verilə bilər. Bu halda sorğu göndərən Tərəfin səlahiyyətli orqanına və gömrük orqanına verilən avadanlığın növü, sayı və yerləşdiyi yer göstərilməklə məlumat verilməlidir.
Zərərçəkənlərə təcili tibbi yardım göstərilməsi zərurəti yarandığı halda, sorğu göndərən Tərəfin dövlətinin ərazisinə lazımi miqdarda tərkibində narkotik və psixotrop maddələr olan dərman preparatları və prekursorlar gətirilə bilər. Bu halda yardım dəstəsinin rəhbəri sorğu göndərən və sorğu alan Tərəflərin gömrük orqanlarına, nomenklaturu və miqdarı göstərilməklə, tərkibində narkotik və psixotrop maddələr olan dərman preparatları və prekursorların mövcudluğu barədə bəyannamə təqdim edir.
Qeyd olunan dərman preparatları sorğu göndərən Tərəfə verilə bilməz və onlardan yalnız ixtisaslaşmış tibbi heyət tərəfindən həmin Tərəfin nümayəndəsinin nəzarəti altında istifadə olunur.
Tərkibində narkotik və psixotrop maddələr olan istifadə olunmamış dərman preparatları və prekursorlar onların nomenklaturunu və miqdarını təsdiq edən sənədlərin əsasında sorğu göndərən Tərəfin gömrük nəzarəti altında ölkədən çıxarılmalıdır.
Tərkibində narkotik və psixotrop maddələr olan istifadə olunmuş dərman preparatları və prekursorlar ilə bağlı sorğu göndərən Tərəfin gömrük orqanlarına yardım dəstəsinin rəhbəri və həkimi tərəfindən imzalanmış və sorğu göndərən Tərəfin səlahiyyətli orqanının nümayəndəsi tərəfindən təsdiq edilmiş, onların istifadəsi barədə Bəyannamə təqdim olunur.
Hava gəmilərindən istifadə edilməsi
Sorğu alan Tərəfin səlahiyyətli orqanı hava gəmilərinin növü və fərqlənmə nişanları, marşrutu, ekipaj üzvlərinin sayı, yükün xarakteri, uçuş və eniş vaxtı və yeri göstərilməklə yardımın göstərilməsi üçün hava gəmilərindən istifadə etmək qərarı barədə sorğu göndərən Tərəfin səlahiyyətli orqanını məlumatlandırır.
Sorğu göndərən Tərəf öz dövlətinin ərazisində müəyyən olunmuş məntəqəyə uçuşa icazə verir.
Təcili yardım göstərilməsi və qüvvə və vasitələrin səlahiyyətli orqanın hava gəmisi ilə bir dövlətin ərazisindən digər dövlətin ərazisində göstərilən fövqəladə hal ərazisinə operativ göndərilməsi məqsədi ilə Tərəflərin səlahiyyətli orqanları müəyyən edilmiş qaydada və Tərəflərin dövlətlərinin qanunvericiliyinə uyğun olaraq hava gəmilərindən istifadənin mümkünlüyü barədə əlavə təlimatı və fövqəladə halların aradan qaldırılması zamanı hava gəmilərinin sərhəd keçməsi prosedurlarının sadələşdirilməsi üzrə hər Tərəfin dövlət orqanları (sərhəd, gömrük, fıtosanitar, karantin xidməti) nümayəndələrinin qarşılıqlı fəaliyyət mexanizmini işləyib hazırlayır və razılaşdırır.
Uçuşlar Beynəlxalq Mülki Aviasiya Təşkilatı və Tərəflərin dövlətlərinin müəyyən etdiyi qaydalara uyğun olaraq həyata keçirilir.
Xərclərin ödənilməsi
Tərəflər başqa cür razılığa gəlmədiyi təqdirdə, sorğu göndərən Tərəf yardım göstərilməsi ilə bağlı xərcləri sorğu alan Tərəfə ödəyir.
Sorğu göndərən Tərəf istənilən vaxt yardım barədə öz sorğusunu geri götürə bilər. Bu halda sorğu alan Tərəf çəkdiyi xərcləri geri almaq hüququna malikdir.
Tərəflər başqa cür razılığa gəlmədiyi təqdirdə, xərclərin ödənilməsi sorğu alan Tərəfin bu barədə tələbinin daxil olması tarixindən 30 iş gün müddətində həyata keçirilir.
Sorğu alan Tərəf yardım dəstəsi üzvlərinin sığortalanmasını təmin edir. Sığortanın rəsmiləşdirilməsi üzrə xərclər yardım göstərilməsi üzrə ümumi xərclərə daxil edilir.
Sorğu alan Tərəf hava gəmilərinin uçuşu, yerə enməsi, aerodromda dayanması və oradan havaya qalxması, eləcə də aeronaviqasiya xidmətlərinə görə ödənişlərdən azaddır.
Sorğu göndərən Tərəfin hava gəmilərinin yanacağı və texniki xidmət xərclərinin ödənilməsi barədə məsələ hər bir konkret hal üçün ayrı-ayrılıqda həll edilir.
Ziyanın ödənilməsi
Sorğu alan Tərəfin yardım dəstəsinin üzvü bu Sazişin həyata keçirilməsi ilə bağlı olan işlərin yerinə yetirilməsi zamanı sorğu göndərən Tərəfin ərazisində fiziki və ya hüquqi şəxsə zərər vurarsa, sorğu göndərən Tərəf öz qanunvericiliyinə uyğun olaraq bu zərəri özü ödəyir.
Sorğu alan Tərəfin yardım dəstəsinin üzvü yardım göstərilməsi ilə birbaşa əlaqəsi olmayan fəaliyyət nəticəsində sorğu göndərən Tərəfin dövlətinin ərazisində fiziki və ya hüquqi şəxsə hər hansı zərər yetirərsə, sorğu alan Tərəf sorğu göndərən Tərəfin dövlətinin qanunvericiliyinə uyğun olaraq bu zərəri özü ödəyir.
Sorğu alan Tərəfin yardım dəstəsi üzvünün bilərəkdən və ya kobud etinasızlığı səbəbindən meydana gələn zərərin ödənilməsi sorğu alan Tərəfin öhdəsinə düşür.
Məlumatlardan istifadə olunması
Tərəflərin səlahiyyətli orqanları arasında yazılı şəkildə başqa cür razılaşdırılmadığı təqdirdə, bu Saziş çərçivəsində həyata keçirilən fəaliyyət nəticəsində əldə olunmuş məlumatları, Tərəflərin dövlətlərinin qanunvericiliyinə uyğun olaraq yayılmasına yol verilməyən məlumatlar istisna olmaqla, adi təcrübəyə əsaslanaraq və Tərəflərin hər birinin yazılı göstərişi əsasında nəşr və istifadə olunur.
Bu Sazişin müddəalarının təfsiri və ya tətbiqi ilə bağlı yaranan mübahisələr Tərəflər arasında danışıqlar və məsləhətləşmələr yolu ilə həll olunur.
Digər beynəlxalq müqavilələrə münasibət
Bu Saziş Tərəflərin dövlətlərinin iştirakçısı olduqları digər beynəlxalq müqavilələrdən irəli gələn hüquq və öhdəliklərinə toxunmur.
Əlavə və dəyişikliklər edilməsi
Tərəflərin qarşılıqlı razılığı ilə bu Sazişə onun ayrılmaz hissəsi olan və bu Sazişin 17-ci maddəsində müəyyən olunan qaydada qüvvəyə minən ayrıca protokollarla rəsmiləşdirilən əlavələr və dəyişikliklər edilə bilər.
Bu Saziş Tərəflərin onun qüvvəyə minməsi üçün zəruri olan dövlətdaxili prosedurların yerinə yetirilməsi barədə sonuncu yazılı bildirişinin diplomatik kanallar vasitəsilə alındığı tarixdən qüvvəyə minir.
Bu Saziş qeyri-müəyyən müddətə bağlanılır və Tərəflərdən birinin onu ləğv etmək niyyəti barədə digər Tərəfə diplomatik kanallar vasitəsilə yazılı bildiriş təqdim etdiyi tarixdən etibarən 6 (altı) ay müddətində qüvvədə qalır.
Tərəflər başqa cür razılığa gəlmədiyi təqdirdə, bu Sazişin ləğv edilməsi onunla əlaqədar həyata keçirilən artıq başlanmış, lakin onun qüvvədən düşməsi vaxtına qədər başa çatdırılmamış fəaliyyətə təsir etməyəcəkdir.
Daşkənd şəhərində 19 may 2015-ci il tarixində, iki əsl nüsxədə, hər biri Azərbaycan, özbək və rus dillərində olmaqla imzalanmışdır, bütün mətnlər eyni qüvvəyə malikdir. Bu Sazişin müddəalarının təfsiri ilə bağlı fikir ayrılığı yarandığı təqdirdə, rus dilindəki mətndən istifadə ediləcəkdir.