Bundan sonra “Tərəflər” adlandırılacaq Azərbaycan Respublikası Hökuməti və Tacikistan Respublikası Hökuməti,
hər iki ölkə arasında ənənəvi dostluq münasibətlərinin möhkəmləndirilməsinə səy göstərərək,
Tərəflərin, dövlətləri arasında mülki müdafiə, fövqəladə halların qarşısının alınması və nəticələrinin aradan qaldırılması sahəsində əməkdaşlığın inkişafının əhalinin rifahının yaxşılaşdırılmasına və milli təhlükəsizliyinin təmin edilməsinə kömək göstərəcəyini qəbul edərək,
Tərəflərin dövlətləri üçün fövqəladə halların daşıdığı təhlükəni dərk edərək, mülki müdafiə, fövqəladə halların qarşısının alınması və nəticələrinin aradan qaldırılması sahəsində elmi-texniki məlumat mübadiləsinin Tərəflərin dövlətləri üçün faydasını nəzərə alaraq,
bu Sazişi bağladılar və aşağıdakılar barədə razılığa gəldilər:
Bu Saziş mülki müdafiə, fövqəladə halların qarşısının alınması və nəticələrinin aradan qaldırılması, bu sahələrdə mütəxəssislərin hazırlanması, təlimi, bilik və bacarıqlarının təkmilləşdirilməsi üzrə Tərəflərin qarşılıqlı fəaliyyətini müəyyən edir.
Bu Sazişdə istifadə olunan terminlər
Bu Sazişdə istifadə olunan terminlər aşağıdakı mənaları ifadə edir:
- Sorğu göndərən Tərəf - yardım göstərilməsi (yardım dəstəsinin, avadanlıq və təminat materiallarının göndərilməsi və s.) barədə sorğu ilə digər Tərəfə müraciət edən Tərəf;
- Sorğu alan Tərəf - Sorğu göndərən Tərəfin yardım göstərilməsi barədə sorğusunu yerinə yetirən Tərəf;
- yardım dəstəsi - zəruri avadanlıq ilə təchiz olunmuş və yardım göstərilməsi üçün təyin edilmiş mütəxəssislər dəstəsi;
- fövqəladə hal - insan ölümünə, insanların sağlamlığına, ətraf mühitə, istehsalat və sosial infrastruktur obyektlərinə zərər vurulmasına, əhəmiyyətli dərəcədə maddi itkiyə və insanların həyat fəaliyyəti şəraitinin pozulmasına səbəb olmuş və ya səbəb ola bilən qəzalar, bədbəxt hadisələr, təbii və digər fəlakətlər nəticəsində müəyyən ərazidə yaranmış vəziyyət;
- fövqəladə halların qarşısının alınması - fövqəladə halların baş verməsi riskinin maksimum dərəcədə azaldılmasına, onların baş verməsi halında insanların həyat və sağlamlığının qorunmasına, ətraf mühitə dəyən zərərin və maddi itkilərin miqdarının azaldılmasına istiqamətlənmiş, öncədən həyata keçirilən tədbirlər toplusu;
- fövqəladə halların nəticələrinin aradan qaldırılması - fövqəladə hal baş verdiyi zaman həyata keçirilən və insanların həyatının xilas edilməsinə və sağlamlığının qorunmasına, zərərin və maddi itkilərin miqdarının azaldılmasına istiqamətlənmiş xilasetmə, qəza-bərpaetmə və digər təxirəsalınmaz işlər;
- fövqəladə hal zonası - fövqəladə halın baş verdiyi ərazi;
- avadanlıq - materiallar, texniki və nəqliyyat vasitələri, yardım dəstəsinin təchizatı və dəstə üzvlərinin şəxsi ləvazimatları;
- təminat materialları - fövqəladə hal nəticəsində zərər Çəkmiş əhali arasında paylanılacaq humanitar yardım üçün nəzərdə tutulmuş maddi vasitələr.
Azərbaycan Respublikası tərəfindən - Azərbaycan Respublikasının Fövqəladə Hallar Nazirliyi;
Tacikistan Respublikası tərəfindən - Tacikistan Respublikası Hökuməti yanında Fövqəladə Hallar və Mülki Müdafiə Komitəsi.
Tərəflər öz səlahiyyətli orqanlarının adlarında dəyişikliklər və onların funksiyalarının başqa orqanlara verilməsi barədə bir-birini diplomatik kanallar vasitəsilə dərhal  məlumatlandırırlar.
İşçi Qrupu
1. Bu Sazişin müddəalarının yerinə yetirilməsi üçün tədbirlərin həyata keçirilməsi məqsədi ilə Tərəflər mülki müdafiə, fövqəladə halların qarşısının alınması və nəticələrinin aradan qaldırılması sahəsində əməkdaşlıq üzrə İşçi Qrupu yaradırlar (bundan sonra - İşçi Qrupu).
2. İşçi Qrupunun tərkibini, iş qaydasını və vəzifələrini Tərəflərin səlahiyyətli orqanları müəyyən edirlər.
Bu Saziş çərçivəsində bütün fəaliyyət Tərəflərin dövlətlərinin qanunvericiliyinə müvafiq olaraq həyata keçirilir və hər bir Tərəfin zəruri vasitələrinin mövcudluğu ilə şərtləndirilir.
Bu Saziş çərçivəsində əməkdaşlıq aşağıdakı formalarda həyata keçirilə bilər:
fövqəladə halların monitorinqi, proqnozlaşdırılması, qarşısının alınması və risklərinin qiymətləndirilməsi sahəsində məlumat mübadiləsi;
əhalinin fövqəladə hallar zamanı fəaliyyətə hazırlığı sahəsində, o cümlədən ilkin tibbi yardımın göstərilməsi sahəsində təcrübə mübadiləsi;
fövqəladə halların qarşısının alınması və nəticələrinin aradan qaldırılması üzrə maraqlı dövlət orqanlarının qarşılıqlı fəaliyyətinin təşkili;
təhlükəli texnogen və ekoloji proseslərin, həmçinin təbiət hadisələrinin monitorinqinin təşkili və həyata keçirilməsi;
mümkün irimiqyaslı təbii və texnogen xarakterli fövqəladə hallarla bağlı ətraf mühit və əhali üçün riskin qiymətləndirilməsi;
elmi tədqiqat layihələrinin birgə planlaşdırılması, işlənib hazırlanması və həyata keçirilməsi, fövqəladə halların qarşısının alınması və nəticələrinin aradan qaldırılması sahəsində məlumatın, elmi-texniki ədəbiyyatın və tədqiqat işlərinin nəticələrinin, elmi-metodiki, video və fotomaterialların mübadiləsi, həmçinin bu sahədə birgə nəşrlərin və hesabatların hazırlanması;
birgə konfransların, seminarların, işçi iclaslarının, təlim və məşqlərin təşkili;
Tərəflərin dövlətlərinin təhsil müəssisələrində mütəxəssislərin hazırlanması, yenidənhazırlanması, ixtisaslarının artırılması və təcrübə keçmələri, ştajçıların, müəllimlərin, alimlərin və mütəxəssislərin mübadiləsi;
Tərəflərin dövlətlərinin təhsil müəssisələrində təhsilalma şərtləri Tərəflər arasında ayrıca sazişlərlə müəyyən olunur;
irimiqyaslı fövqəladə halların nəticələrinin aradan qaldırılması zamanı qarşılıqlı yardım göstərilməsi;
fövqəladə halların qarşısının alınması və aradan qaldırılması ilə bağlı Tərəflərin səlahiyyətli orqanları arasında razılaşdırıla biləcək digər əməkdaşlıq formaları.
Tərəflər başqa cür razılaşmadıqları təqdirdə, fövqəladə halların nəticələrinin aradan qaldırılması üçün yardım göstərilməsi ilə birbaşa əlaqəli olmadığı halda, İşçi Qrupunun işində iştirak zamanı göndərən Tərəf öz nümayəndələrinin yol, qalma və qida xərclərini öz üzərinə götürür, qəbul edən Tərəf isə birgə konfransların, seminarların, işçi iclaslarının, təlim və məşqlərin təşkil olunması, həmçinin qəbul edən dövlətin ərazisində göndərən Tərəfin nümayəndələrinin nəqliyyat xərclərini öz üzərinə götürür.
1. Tərəflər fövqəladə halların nəticələrinin aradan qaldırılması zamanı yardımı diplomatik kanallar vasitəsilə göndərilən rəsmi yazılı sorğu əsasında göstərirlər. Təcili olduğu halda belə sorğu şifahi olaraq edilir və ən qısa müddətdə yazılı şəkildə təsdiq edilməlidir.
2. Sorğu fövqəladə halın xarakteri, həmçinin zəruri yardımın növü və həcmi barədə bütün məlumatı özündə əks etdirməlidir.
3. Fövqəladə halların nəticələrinin aradan qaldırılması zamanı yardım dəstəsinin, avadanlığın və təminat materiallarının göndərilməsi yolu ilə yardım göstərilir.
4. Sorğu alan Tərəf ən qısa müddətdə sorğunu nəzərdən keçirir və yardımın mümkünlüyü, forması, həcmi və şərtləri barədə, yardım dəstəsi üzvlərinin ixtisasları qeyd olunmaqla onların siyahısı, gətirilən avadanlıqlar və təminat materiallarını göstərməklə Sorğu göndərən Tərəfi məlumatlandırır. Həmçinin fövqəladə hal zonasına gəlmək üçün istifadə olunan nəqliyyat vasitələrinin növü və planlaşdırılan dövlət sərhəd keçid məntəqəsi də göstərilir.
Yardım göstərilməsi şərtləri
1. Sorğu göndərən Tərəf Sorğu alan Tərəfin yardım dəstələrinin qalma xərclərini öz üzərinə götürür.
2. Yardım dəstələrinin avadanlıqları fövqəladə hal zonasında 72 saat müstəqil fəaliyyət göstərə bilmək üçün yetərli olmalıdır. Avadanlıq ehtiyatları qurtardığı halda, Sorğu göndərən Tərəf sözügedən dəstələri işlərini davam etdirmək üçün zəruri vasitələrlə təmin edir.
3. Sorğu göndərən Tərəf öz ərazisində qaldıqları müddət ərzində Sorğu alan Tərəfin dəstələrinə tibbi xidmət göstərilməsini təmin edir.
4. Sorğu göndərən Tərəf hər gün Sorğu alan Tərəfin yardım dəstələrinin rəhbərlərini fövqəladə hal zonasında və konkret iş sahələrində olan vəziyyət barəsində məlumatlandırır, lazım olduqda bu dəstələri tərcüməçilər və rabitə vasitələri ilə təmin edir, eləcə də təhlükəsizliyi təmin edir və onların fəaliyyətinin əlaqələndirilməsini həyata keçirir.
5. Sorğu göndərən Tərəf istənilən vaxt ona yardım göstərilməsi barədə sorğusunu ləğv edə bilər. Bu halda, Sorğu göndərən Tərəf yerinə yetirilmiş işlərin hesabatı əsasında Sorğu alan Tərəfin çəkdiyi xərcləri ödəyir. Sorğu göndərən Tərəf yardım göstərilməsi barədə sorğunu ləğv etdiyi vaxtdan etibarən 30 iş günü müddətində xərcləri ödəməlidir.
6. Sorğu alan Tərəf yardım dəstələri üzvlərinin sığortasını təmin edir. Sığortanın rəsmiləşdirilməsinə dair xərclər yardım göstərilməsi üzrə ümumi xərclərə daxildir.
Yardım göstərilməsi işlərinin idarə edilməsi
1. Yardım dəstələrinə rəhbərliyi bu dəstələrin rəhbərləri vasitəsilə Sorğu göndərən Tərəfin səlahiyyətli orqanı həyata keçirir.
2. Sorğu göndərən Tərəfin qoyduğu tapşırıqların yerinə yetirilməsi üçün Sorğu alan Tərəfin yardım dəstələri öz rəhbərlərinin birbaşa rəhbərliyi altında qalırlar.
3. Sorğu göndərən Tərəfin müəyyən etdiyi fövqəladə hal zonasında işlərin yerinə yetirilməsi zamanı Sorğu alan Tərəfin yardım dəstələrinin üzvləri qeyd olunan zonaya daxil olan bütün ərazilərə girmək hüququna malikdirlər.