Bundan sonra “Tərəflər” adlandırılacaq Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Türkmənistan Hökuməti,
təbii, texnogen və ekoloji xarakterli fövqəladə halların Tərəflərin dövlətləri üçün daşıdığı təhlükəni dərk edərək,
Xəzər dənizində fövqəladə halların qarşısının alınması və aradan qaldırılması sahəsində əməkdaşlıq haqqında Sazişin müddəalarına əsaslanaraq,
öz dövlətlərinin xalqları arasında ənənəvi dostluq münasibətlərinin möhkəmlənməsinə, dövlətlərarası münasibətlərin tam inkişafına və Tərəflər arasında hərtərəfli əməkdaşlığa səy göstərərək,
Tərəflərin dövlətləri arasında mülki müdafiə, fövqəladə halların qarşısının alınması və aradan qaldırılması sahəsində əməkdaşlığın inkişafının hər iki dövlətin rifahının və təhlükəsizliyinin təmin edilməsinə kömək göstərəcəyini qəbul edərək,
Tərəflərdən birinin dövlətinin qüvvə və vasitələri hesabına aradan qaldırıla bilməyən fövqəladə halların baş verməsinin mümkünlüyünü və fövqəladə halların qarşısının alınması və aradan qaldırılması məqsədilə hər iki dövlətin əlaqələndirilmiş fəaliyyətinə olan tələbatı nəzərə alaraq,
fövqəladə halların qarşısının alınması və aradan qaldırılması üçün effektiv, praktik tədbirlərin işlənib hazırlanması və qəbul edilməsi üzrə dövlətlər arasında əməkdaşlığın gücləndirilməsinə olan təcili zərurətdən əmin olaraq,
fövqəladə halların qaşısının alınması və aradan qaldırılması sahəsində elmi-texniki məlumat mübadiləsinin Tərəflər üçün qarşılıqlı maraq kəsb etdiyini nəzərə alaraq,
hər iki ölkənin fövqəladə halların qarşısının alınması və aradan qaldırılması və ətraf mühitin monitorinqi üzrə razılaşdırılmış siyasət həyata keçirməsini tələb edən ekoloji sisteminin bir-birindən asılılığından çıxış edərək,
Birləşmiş Millətlər Təşkilatı və digər beynəlxalq təşkilatların fövqəladə halların qarşısının alınması və aradan qaldırılması sahəsində səylərini dəstəkləyərək, aşağıdakılar barədə razılığa gəldilər:
Sazişin predmeti
Bu Saziş mülki müdafiə, fövqəladə halların qarşısının alınması və aradan qaldırılması, fövqəladə halların qarşısının alınması və aradan qaldırılması sahəsində könüllü qarşılıqlı yardımın göstərilməsi üzrə mütəxəssislərin təlimləndirilməsi sahəsində Tərəflərin qarşılıqlı fəaliyyətini müəyyən edir.
Bu Sazişin məqsədləri üçün aşağıdakı anlayışlar istifadə edilir:
“Fövqəladə hal” - insan ölümünə, onların sağlamlığı, ətraf mühit, istehsalat və sosial infrastruktur obyektləri üçün zərərə, əhəmiyyətli maddi itkilərə və əhalinin həyat şəraitlərinin pozulmasına səbəb olan və ya səbəb ola biləcək, qəzalar, bədbəxt hadisələr, təbii və texnogen xarakterli fəlakətlər nəticəsində müəyyən ərazidə yaranmış vəziyyət;
“Fövqəladə halların qarşısının alınması” - fövqəladə halların baş verməsi riskinin və onların insanların sağlamlığına və ətraf mühitə təsirinin mümkün qədər azaldılmasına istiqamətlənmiş qabaqlayıcı tədbirlər toplusu;
“qəza-xilasetmə işləri” - insanların həyatının xilas edilməsi və sağlamlığının qorunmasına, hüquqi və fiziki şəxslərin mülklərinin, fövqəladə hallar zonasında təbii ətraf mühitin mühafizəsinə, fövqəladə halların aradan qaldırılmasına və onlar üçün xarakterik olan təhlükəli faktorların təsirinin mümkün qədər ən aşağı səviyyəyə salınmasına yönəlmiş fəaliyyətlər;
“Fövqəladə halların aradan qaldırılması” - fövqəladə hal baş verdiyi zaman həyata keçirilən və insanların həyatının xilas edilməsinə və sağlamlığının qorunmasına, ətraf mühitin mühafizəsinə, dəymiş zərərin və maddi itkilərin miqyasının azaldılmasına, həmçinin fövqəladə hal zonasının lokallaşdırılmasına istiqamətləndirilmiş qəza-xilasetmə və digər təxirəsalınmaz işlər;
“Fövqəladə hal zonası” - fövqəladə halın baş verdiyi (elan edildiyi) rayon;
“Avadanlıq” - materiallar, texniki və nəqliyyat vasitələri, yardım dəstələrinin təchizatı və dəstə üzvlərinin şəxsi ləvazimatı, o cümlədən qəza-xilasetmə işləri həyata keçirildiyi müddətdə yardım dəstəsinin həyat təminatı üçün zəruri olan dərman vasitələri və tibbi təyinatlı avadanlıqlar;
“Təminat materialları” - fövqəladə hallar nəticəsində zərər çəkmiş insanlar arasında təmənnasız paylanmaq üçün nəzərdə tutulmuş maddi vasitələr;
“Sorğu göndərən Tərəf” - yardım dəstəsinin, avadanlıq və təminat materiallarının göndərilməsi barədə sorğu ilə digər Tərəfə müraciət edən Tərəf;
“Sorğu alan Tərəf” - yardım dəstəsinin, avadanlıq və təminat materiallarının göndərilməsi barədə Sorğu göndərən Tərəfin sorğusunu yerinə yetirən Tərəf;
“Səlahiyyəti orqan” - bu Sazişin həyata keçirilməsi ilə bağlı işləri əlaqələndirmək üçün hər bir Tərəfin təyin etdiyi orqan;
“Yardım dəstəsi” - Sorğu alan Tərəfin yardım göstərmək üçün göndərdiyi və zəruri avadanlıqlarla təchiz olunmuş mütəxəssislər dəstəsi.
Azərbaycan tərəfindən - Azərbaycan Respublikasının Fövqəladə Hallar Nazirliyi;
Türkmənistan tərəfindən - Türkmənistanın Müdafiə Nazirliyi.
Tərəflər öz səlahiyyətli orqanlarının adlarında dəyişikliklərin baş verməsi və ya onların funksiyalarının başqa orqanlara ötürülməsi barədə dərhal bir-birini diplomatik kanallar vasitəsi ilə xəbərdar edirlər.
İşçi Qrup
Bu Sazişin müddəalarının yerinə yetirilməsi üçün tədbirlərin həyata keçirilməsi məqsədilə Tərəflər mülki müdafiə, fövqəladə halların qarşısının alınması və aradan qaldırılması sahəsində əməkdaşlıq üzrə İşçi Qrup yaradırlar (bundan sonra - İşçi Qrup).
İşçi Qrupun tərkibi, iş qaydası və vəzifələri Tərəflərin səlahiyyətli orqanları tərəfindən müəyyən ediləcəkdir.
Bu Saziş çərçivəsində əməkdaşlıq aşağıdakıları nəzərdə tutur:
Təhlükəli texnogen və ekoloji proseslərin, həmçinin təbiət hadisələrinin monitorinqinin hazırlanması və həyata keçirilməsi;
fövqəladə halların proqnozlaşdırılması və nəticələrinin qiymətləndirilməsi; mülki müdafiə, fövqəladə halların qarşısının alınması və aradan qaldırılması sahəsində mütəxəssislərin hazırlanması, yenidən hazırlanması, ixtisaslarının artırılması və təcrübə keçmələri;
əhalinin fövqəladə hallar zamanı fəaliyyətə, o cümlədən ilkin tibbi yardımın göstərilməsinə hazırlaşdırılmasının təşkili;
fövqəladə halların aradan qaldırılması üzrə maraqlı dövlət strukturlarının fəaliyyətinin əlaqələndirilməsi;
sənaye qəzaları, bədbəxt hadisələr və təbii fəlakətlər nəticəsində mümkün çirklənmələr ilə bağlı ətraf mühit və əhali üçün riskin qiymətləndirilməsi;
elmi tədqiqat layihələrinin birgə planlaşdırılması, işlənib hazırlanması və həyata keçirilməsi, elmi-texniki ədəbiyyat və tədqiqat işlərinin nəticələrinin mübadiləsi;
fövqəladə halların proqnozlaşdırılması, qarşısının alınması və qiymətləndirilməsi barədə məlumat mübadiləsi;
dövri nəşrlərin, metodiki və digər ədəbiyyatın, video və fotomaterialların, həmçinin texnologiyaların mübadiləsi;
birgə konfrans, seminar, işçi iclasları, təlim və məşqlərin təşkili; birgə nəşr və məruzələrin hazırlanması;
digər Tərəfin dövlətinin təlim müəssisələrində mütəxəssislərin hazırlanması, müəllimlərin, alimlərin və mütəxəssislərin mübadiləsi;
Tərəflərin dövlətlərinin səlahiyyətli orqanları arasında qarşılıqlı fəaliyyətin təşkili;
fövqəladə halların aradan qaldırılması zamanı, həmçinin texnika, avadanlıq və təminat materialları ilə təchiz olunmaqda qarşılıqlı yardımın göstərilməsi;
fövqəladə halların qarşısının alınması və aradan qaldırılması üzrə tədbirlərin planlaşdırılması və həyata keçirilməsi;
fövqəladə halların qarşısının alınması və aradan qaldırılması sahəsində Tərəflərin dövlətlərinin səlahiyyətli orqanlarının razılaşdıra biləcəkləri digər fəaliyyətlər.
Dövlət orqanları və təşkilatlar arasında əməkdaşlıq
Tərəflər öz dövlətlərinin mülki müdafiə, fövqəladə halların qarşısının alınması və aradan qaldırılması sahəsində fəaliyyət göstərən dövlət orqanları və digər təşkilatları arasında əməkdaşlığa yardım edirlər.
Tərəflərin nümayəndələrinin qəbul edilməsi şərtləri
Fövqəladə halların aradan qaldırılması üçün yardımın göstərilməsi ilə birbaşa əlaqəli olmadığı halda, bu Sazişdə nəzərdə tutulmuş fəaliyyətlərdə nümayəndələrinin iştirakı zamanı Tərəflər öz nümayəndələrinin gəliş-gediş və qalma xərclərini özləri ödəyirlər.
Yardımın göstərilməsi
Fövqəladə halların aradan qaldırılması üzrə yardım sorğusunu göndərən orqanlar Tərəflərin dövlətlərinin səlahiyyətli orqanlarıdır.
Yardım fövqəladə halın vaxtı, yeri, xarakteri, miqyası və zəruri yardımın növü və həcmi göstərilən Sorğu göndərən Tərəfin yazılı sorğusu əsasında təmin edilir.
Yardım edən Tərəf ən qısa müddətdə Sorğu göndərən Tərəfin müraciətini nəzərdən keçirir və onu yardımın mümkünlüyü, həcmi və şərtləri barədə məlumatlandırır.
Yardım dəstələrinə rəhbərliyi bu dəstələrin rəhbərləri vasitəsilə Sorğu göndərən Tərəfin səlahiyyətli orqanı həyata keçirir.
Yardımın növləri
Fövqəladə halların aradan qaldırılmasında yardım dəstələrinin və təminat materiallarının göndərilməsi yolu ilə və ya digər sorğu edilən formada göstərilir.
Yardım dəstələri fövqəladə hal zonasında qəza-xilasetmə işlərini həyata keçirmək üçün istifadə edilir.
Sorğu göndərən Tərəf yardım dəstələrinin rəhbərlərini fövqəladə hal zonasında və müəyyən iş sahələrində olan vəziyyət barəsində məlumatlandırır, zəruri olduqda bu dəstələri tərcüməçilər və rabitə vasitələri ilə təmin edir, eləcə də onlar üçün mühafizəsini, təmənnasız tibbi xidmətlərini təmin edir və fəaliyyətlərinin əlaqətəndirilməsini həyata keçirir.
Yardım dəstələrinin avadanlıqları fövqəladə hal zonasında 72 saat ərzində müstəqil fəaliyyət göstərə bilmək üçün kifayət qədər olmalıdır. Tərəflər arasında başqa cür razılaşdırılmadığı təqdirdə, yardım resursları ehtiyatı bitdiyi halda, Sorğu göndərən Tərəf sözügedən dəstələri işlərini davam etmələri üçün zəruri vasitələrlə, qida və yaşayış yeri ilə təmin edir.