Azərbaycan Respublikasının Prezidenti
Bakı şəhəri, 8 iyun 2010-cu il
Azərbaycan Respublikası Hökuməti və Yunanıstan Respublikası Hökuməti arasında təbii fəlakətlərin və texnogen qəzaların qarşısının alınması və nəticələrinin aradan qaldırılması sahəsində əməkdaşlıq və qarşılıqlı yardım haqqında
Bundan sonra “Razılığa gələn Tərəflər” adlandırılacaq Azərbaycan Respublikası Hökuməti və Yunanıstan Respublikası Hökuməti,
iki ölkə arasında ənənəvi dostluq əlaqələrinin dərinləşdirilməsini arzulayaraq,
fövqəladə halların idarə olunması sahəsində əməkdaşlığın hər iki Dövlətin təhlükəsizliyinə və rifahına yardım edəcəyini dərk edərək,
hər iki ölkə üçün fövqəladə hallara səbəb ola biləcək riskləri dərk edərək,
fövqəladə halların qarşısının alınması və idarə olunması sahəsində elmi və texniki məlumat mübadiləsinə olan qarşılıqlı marağı nəzərə alaraq,
təbii fəlakətlərin qarşısının alınması və onların nəticələrinin aradan qaldırılması, habelə onlardan mühafizə sahəsində müvafiq strategiya tələb edən hər iki ölkənin ekoloji sisteminin qorunmasının vacibliyini dərk edərək,
ölkənin hüdudlarından kənarda baş verən təbii fəlakətlərin və texnogen qəzaların qarşısının alınmasında və nəticələrinin aradan qaldırılmasında birgə fəaliyyətə ehtiyac olduğuna əmin olaraq,
Razılığa gələn Tərəflərdən birinin öz imkanları və vasitələri hesabına öhdəsindən gələ bilməsi mümkün olmayan və bu baxımdan fövqəladə halların qarşısının alınması və nəticələrinin aradan qaldırılması üçün birgə fəaliyyəti zəruri edən, ehtimal oluna bilən fəlakətlərin baş verməsinin mümkünlüyünü dərk edərək,
fövqəladə halların qarşısının alınması və nəticələrinin aradan qaldırılması sahəsində BMT və digər beynəlxalq təşkilatların rolunu nəzərə alaraq, bu beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində imzalanmış beynəlxalq sazişlərə uyğun olaraq,
Tərəflər
Bu Sazişin məqsədləri üçün terminlər aşağıdakı mənaları kəsb edir:
“Sorğu Göndərən Razılığa gələn Tərəf” - Razılığa gələn digər Tərəfdən yardımın təmin olunması üçün heyət, ləvazimat göndərilməsi və humanitar yardım göstərilməsi barədə müraciət edən Razılığa gələn Tərəfdir.
“Sorğu Alan Razılığa gələn Tərəf” - Sorğu Göndərən Razılığa gələn Tərəfin sorğusuna cavab verən Razılığa gələn Tərəfdir.
“Yardımın təmin edilməsi” - təbii və texnogen xarakterli fövqəladə halların nəticələrinin aradan qaldırılması üçün xilasediciləri, tələb olunan ekspertləri göndərməklə və ya xidmət təmin etmək, həmçinin materiallar və avadanlıqla təchiz etməklə Sorğu Alan Razılığa gələn Tərəfin Sorğu Göndərən Razılığa gələn Tərəfə göstərdiyi yardımdır.
“Səlahiyyətli qurum” - yardımın göstərilməsi ilə bağlı sorğunun yoxlanılması və bunun əsasında qərar verilməsi üçün Razılığa gələn hər bir Tərəfin təyin etdiyi orqandır. Bu Sazişin həyata keçirilməsindən irəli gələn fəaliyyətin əlaqələndirilməsi də həmin orqana həvalə ediləcəkdir.
“Yardım dəstəsi” - kifayət qədər iş təcrübəsinə və tələb edilən bütün vasitələri olan və yardımın təmin edilməsi üçün Sorğu Alan Razılığa gələn Tərəfin seçdiyi ekspertlər və ya ekspert qruplarından, o cümlədən mülki müdafiə və digər təşkilatların üzvlərindən ibarətdir.
“Fövqəladə hal” - həyat və ya ictimai sağlamlıq, mülkiyyət və ya ətraf mühit üçün nəzərə çarpacaq dərəcədə təhlükə yaradan və ya zərər yetirən, müəyyən sahədə və ya obyektdə baş verən təbii və ya texnogen fəaliyyətin səbəb olduğu vəziyyətdir.
“Fövqəladə halların qarşısının alınması” - fövqəladə halların başvermə riskinin aradan qaldırılması üçün əvvəlcədən görülmüş tədbirlər toplusudur.
“Fövqəladə ərazi” - fövqəladə hal baş verən ərazidir.
“Fövqəladə yardım” - fövqəladə hallar zamanı insanların xilas edilməsi, əhalinin sağlamlığının qorunması, ekoloji, mədəni və maddi itkilərin, həmçinin bunların nəticəsində meydana çıxan nəticələrin aradan qaldırılması üçün həyata keçirilən kompleks tədbirlərdir.
“Avadanlıq” - yardımın təmin olunması üçün tələb olunan texniki vasitələr və nəqliyyat vasitələri, xilasetmə avadanlığı, həmçinin yardımın təmin olunmasında iştirak edən insanlar üçün ilkin zəruri əşyalardır.
“Humanitar təchizat” - fövqəladə halların nəticələrinin aradan qaldırılması üçün ehtiyac duyulan və zərərçəkmiş əhaliyə təmənnasız paylanılmaq üçün nəzərdə tutulmuş maddi vəsaitlərdir.
“Tranzit ölkə” - 3-cü ölkəyə yardımın təmin olunması üçün dövlətinin ərazisi vasitəsilə yardım dəstəsinin keçdiyi və ya humanitar avadanlığın nəql edildiyi Razılığa gələn Tərəflərdən birinin Dövlətidir.
1) Razılığa gələn Tərəflər aşağıdakı səlahiyyətli orqanları təyin edirlər:
Azərbaycan Respublikası adından: Fövqəladə Hallar Nazirliyi,
Yunanıstan Respublikası adından: Vətəndaşların Müdafiəsi Nazirliyi, Mülki Müdafiə üzrə Baş Katiblik.
2) Razılığa gələn Tərəflərin səlahiyyətli orqanları Saziş qüvvəyə mindikdən sonra 30 gündən gec olmayaraq əlaqələndirici şəxslər kimi təyin edilməli olan orqanlar və ya şəxslər barədə lazımi məlumatı bir-birinə bildirirlər.
3) Bu Sazişin həyata keçirilməsi məqsədilə, səlahiyyətli orqanlar bir-biri ilə birbaşa əlaqə saxlayırlar. Bu məqsədlə onlar əlaqə saxlamaq üçün lazım olan dəqiq məlumatı, xüsusilə ünvanlarını bir-birinə bildirirlər.
4) Razılığa gələn Tərəflər səlahiyyətli orqanların və əlaqə qurumlarının fəaliyyətinin düzgün aparılmasına nəzarət edirlər.
Səlahiyyətli orqan və ya əlaqəli qurumun dəyişdirilməsi zərurəti yarandıqda 30 gün ərzində Razılığa gələn Tərəf Razılığa gələn qarşı Tərəfi yazılı şəkildə məlumatlandırır.
Əməkdaşlıq formaları
1) Bu Sazişin mahiyyəti çərçivəsində əməkdaşlıq aşağıdakıları əhatə edəcəkdir:
fövqəladə halların xəbərdar edilməsi, qarşısının alınması və qiymətləndirilməsi, monitorinq sisteminin təşkili və fəaliyyət göstərməsi, habelə fövqəladə halların nəticələrinin aradan qaldırılması;
fövqəladə halların başvermə səbəbləri və şəraitlərinin öyrənilməsi və onların nəticələrinin qiymətləndirilməsi;
təbii fəlakətlər və texnogen qəzalar nəticəsində baş vermiş çirklənmənin əhaliyə və ətraf mühitə qarşı risklərinin qiymətləndirilməsi;
texniki avadanlığın və digər vasitələrin təmin edilməsində qarşılıqlı yardım, fövqəladə halların qarşısının alınması və nəticələrinin aradan qaldırılması məqsədilə birgə planlaşdırma və fəaliyyət, o cümlədən birgə təlimlərin təşkili;
əhalinin fövqəladə hallara hazırlığı üçün, xilasetmə prosedurları da daxil olmaqla, təlimlərin təşkil olunması;
əməkdaşlıq çərçivəsində elmi təşkilatlarla birgə konfransların, təcrübə mübadiləsinin, xüsusi seminarların təşkil olunması və elmi layihələrin aparılması;
informasiya, video və foto materialların, texnologiyaların, fəaliyyətlə bağlı təlimatların və digər nəşrlərin mübadiləsi;
birgə nəşrlərin və hesabatların hazırlanması;
Razılığa gələn digər Tərəfin təhsil müəssisələrində ekspertlərin təlimi, təlimatçıların, müəllimlərin, alimlərin və ekspertlərin qarşılıqlı mübadiləsi;
Razılığa gələn Tərəflərin səlahiyyətli orqanları üçün konfransların təşkili.
2) Razılığa gələn Tərəflər 1-ci bəndin əməkdaşlıq formaları ilə, xüsusilə birgə təlimlər ilə bağlı bu Sazişin müddəalarının hər birini hər bir hal üçün ayrıca həyata keçirirlər.
Beynəlxalq və milli təşkilatlarla əməkdaşlıq
Razılığa gələn Tərəflər bütün mümkün vasitələrlə fövqəladə halların qarşısının alınması və nəticələrinin aradan qaldırılması sahəsində fəaliyyət göstərən bütün beynəlxalq və milli təşkilatlar, institutlar, fiziki və hüquqi şəxslərlə əməkdaşlığı təklif edə və inkişaf etdirə bilərlər.
Birgə Komissiya
Birgə Komissiya hər tərəfdən eyni sayda üzvlər olmaqla, bu Sazişin həyata keçirilməsi üçün yaradılır. Birgə Komissiya öz prosedur qaydalarını özü qəbul edəcək və ən azı ildə bir dəfə toplanacaqdır. Birgə Komissiya bu Saziş çərçivəsində Razılığa gələn Tərəflərin əməkdaşlığını və qarşılıqlı fəaliyyətini əlaqələndirəcək və onun həyata keçirilməsinə nəzarət edəcəkdir.
Nümayəndə heyətlərinin qəbulunun şərtləri
Digər şəkildə razılaşdırılmadığı halda, Razılığa gələn Tərəflərin rəsmi şəxslərinin, və digər nümayəndə heyəti üzvlərinin öz ərazisindəki yerli nəqliyyat xərcləri də daxil olmaqla, bütün yerləşmə xərclərini Sorğu Göndərən Razılığa gələn Tərəf ödəyir. Sorğu Göndərən Razılığa gələn Tərəfin dövlətinin ərazisinə və geriyə səyahət xərclərini isə Sorğu Alan Razılığa gələn Tərəf ödəyir.
Yardım üçün müraciət və informasiya mübadiləsi
1) Razılığa gələn Tərəflərin səlahiyyətli orqanları fövqəladə hallar zamanı yardım üçün müraciət ünvanlamaq hüququna malikdirlər.
2) Yardım Sorğu Göndərən Razılığa gələn Tərəfin təqdim etdiyi fövqəladə halın yeri, vaxtı, xarakteri, miqyası və parametləri, görülməli olan tədbirlər, həmçinin tələb olunan yardımın növü və prioritetliyi qeyd olunan müraciət əsasında göstərilir.
3) Sorğu Alan Razılığa gələn Tərəfin səlahiyyətli orqanı yardım göstərilməsi barədə mümkün olduğu qədər tez qərar verməli və Sorğu Göndərən Razılığa gələn Tərəfi yardımın mümkünlüyü, şərtləri və miqyası haqqında təcili olaraq məlumatlandırmalıdır.
Yardım göstərilməsinin metodları, əlaqələndirilməsi və idarə olunması
1) Yardım dəstəsinin və humanitar maddi vəsaitlərin göndərilməsi və ya zəruri bilik və ya məlumatın ötürülməsi vasitəsilə yardım təmin oluna bilər.
2) Sorğu Göndərən Razılığa gələn Tərəfin dövlətinin ərazisində fövqəladə yardım fəaliyyətləri, fövqəladə halların nəticələrinin aradan qaldırılması və zərər çəkmiş əhaliyə yardımın göstərilməsi sözügedən Razılığa gələn Tərəflərin milli qanunvericiliyinə uyğun şəkildə səlahiyyətli qurumlar və şəxslər tərəfindən təmin edilir və əlaqələndirilir.
3) Sorğu Alan Razılığa gələn Tərəfin yardım dəstəsinə təlimatlar yalnız həmin dəstənin rəhbəri tərəfindən verilir.
4) Sorğu Göndərən Razılığa gələn Tərəfin səlahiyyətli orqanı yardım dəstəsinin rəhbərlərini fövqəladə hal baş verdiyi yer və hadisənin gedişatı barədə məlumatlandırır. Bununla əməkdaşlıq proseduru müəyyən edilir və ehtiyac yaranarsa, yardım dəstəsi tərcüməçi və digər zəruri vasitə və avadanlıqla təmin olunur.
5) Sorğu Göndərən Razılığa gələn Tərəf Sorğu Alan Razılığa gələn Tərəfin yardım dəstəsinin təhlükəsizliyini təmin etməli, təcili olaraq təmənnasız ilkin tibbi yardım təşkil etməli, onları qida, yer və ehtiyac duyulan ilkin zəruri maddi vəsaitlərlə təmin etməlidir. Yardım dəstəsinin öz maddi təchizatı onlara 72 saat ərzində kifayət etməlidir.
6) Sorğu Göndərən Razılığa gələn Tərəf humanitar təchizatın düzgün qəbuluna və zərərçəkmiş şəxslərə təmənnasız çatdırılmasına nəzarət edir.
Yardım dəstəsinin sərhəddi keçmə prosedurları və onların Sorğu Göndərən Razılığa gələn Tərəfin dövlət ərazisində qalma statusu
1) Yardım dəstələrinin üzvləri Sorğu Göndərən Razılığa gələn Tərəfin dövlət sərhədini beynəlxalq gediş-gəliş üçün açıq olan sərhəd yoxlanış məntəqələrindən Şenqen Aktı və ya milli qanunvericiliklərinə uyğun olaraq müvafiq viza alınması üzrə sadələşdirilmiş prosedur tətbiq olunmuş etibarlı pasportlardan istifadə etməklə keçirlər.
2) Yardım dəstəsinin rəhbərində dəstənin üzvlərinin adları qeyd olunan Sorğu Alan Razılığa gələn Tərəfin səlahiyyətli orqanı tərəfindən verilmiş yazılı icazə olmalıdır. Həmin yazılı icazənin nümunəsi bu Sazişə Əlavədə qeyd olunmuşdur.
3) Sorğu Göndərən Razılığa gələn Tərəfin dövlətinin ərazisində qaldıqları müddət ərzində yardım dəstələrinin üzvləri Razılığa gələn həmin Tərəfin dövlətinin milli qanunvericiliyinə riayət etməlidirlər.
4) Yardım dəstələrinin üzvləri Sorğu Göndərən Razılığa gələn Tərəfin dövlətinin ərazisində öz uniformalarını geyinmək hüququna malikdirlər. Sorğu Göndərən Razılığa gələn Tərəf Razılığa gələn digər Tərəfin yardım dəstəsinin nəqliyyat vasitələrinin üzərində xüsusi fərqləndirmə nişanının istifadəsinə hər hansı məhdudiyyət qoymur.
5) Razılığa gələn Tərəflər Razılığa gələn Tərəfin birinin tranzit ölkə olması halında 1-4-cü bəndin müddəalarını tətbiq edəcəklər. Səlahiyyətli orqanlar Razılığa gələn digər Tərəfin səlahiyyətli orqanlarını, tranzitə ehtiyac olması barədə məlumatlandıracaq, habelə ehtiyac olduğu təqdirdə, yardım dəstələrinin keçməsi üçün rəsmi müşayiət təmin edərək tranzitin prosedur və metoduna dair razılığa gələcəklər.