Bu Saziş Əmman şəhərində 29 iyul 2007-ci il tarixində iki əsl nüsxədə, hər biri Azərbaycan, ərəb və ingilis dillərində olmaqla imzalanmışdır. Bütün mətnlər autentikdir. Bu Sazişin müddəalarının təfsirində fikir ayrılığı yarandığı təqdirdə, ingilis dilindəki mətn əsas götürüləcəkdir.
Azərbaycan Respublikası Hökuməti adından
İordaniya Haşimilər Krallığı Hökuməti adından
(imza)
Azərbaycan Respublikası Hökuməti və İordaniya Haşimilər Krallığı Hökuməti arasında ticarət, iqtisadi və texniki əməkdaşlıq üzrə hökumətlərarası komissiya haqqında Protokol
Bundan sonra «Razılığa gələn Tərəflər» adlandırılan Azərbaycan Respublikası Hökuməti və İordaniya Haşimilər Krallığı Hökuməti,
Razılığa gələn Tərəflərin iqtisadiyyatlarının dinamik şəkildə daimi inkişafını təşviq etmək istəyini əsas tutaraq,
qarşılıqlı fayda və bərabərlik prinsiplərinə əsaslanmaqla, uzunmüddətli və sabit əsasda ticarət, iqtisadi və texniki əməkdaşlığı gücləndirməyi və inkişaf etdirməyi arzulayaraq,
8 noyabr 2006-cı il tarixində imzalanmış «İqtisadi və Texniki Əməkdaşlıq üzrə Saziş»in və «Ticarət Sazişi»nin həyata keçirilməsini arzu edərək,
Razılığa gələn Tərəflər «İqtisadi və Texniki Əməkdaşlıq üzrə Saziş»in və «Ticarət Sazişi»nin 8-ci Maddələrinə uyğun olaraq bundan sonra «Komissiya» adlandırılan Ticarət, İqtisadi və Texniki Əməkdaşlıq üzrə Azərbaycan-İordaniya Hökumətlərarası Komissiyanı təsis edirlər.
«İqtisadi və Texniki Əməkdaşlıq Sazişi»nin 8-ci Maddəsində nəzərdə tutulan vəzifələrə əlavə olaraq Komissiyanın vəzifələri aşağıdakılardır:
1. Razılığa gələn Tərəflər arasında «Ticarət Sazişi» və «İqtisadi və Texniki əməkdaşlıq üzrə Saziş»in və Azərbaycan və İordaniya arasında ticarət, iqtisadi, texnoloji əməkdaşlıq sahəsində digər Sazişlərin icrası zamanı yaranan məsələlərə baxılması;
2. Ticarət, iqtisadi və texniki əməkdaşlığın sonrakı inkişaf imkanlarının araşdırılması;
3. Əməkdaşlığın bərqərar olunmasına məsləhətləşmələr və İşçi Qrupları vasitəsilə yardım edilməsi;
4. İkitərəfli əməkdaşlıq layihələri ilə əlaqədar yarana bilən iqtisadi, elmi və texniki problemləri qiymətləndirmək və onların həllinə yönələn proqramların işlənib hazırlanması;
5. Qarşılıqlı maraq doğuran problemlər üzrə mütəmadi əsasda informasiya mübadiləsi edilməsi.
Komissiyaya Sədrlik, Razılığa gələn Tərəflərin Hökumətlərinin Baş nazirinin müavinləri və ya nazirləri tərəfindən həyata keçiriləcəkdir.
Komissiya sədrlərinin müavinləri və icraçı katibləri müvafiq tərəflərin Sədrləri tərəfindən təyin edilirlər.
1. Komissiya razılaşdırılmış tarixlərdə ən azı iki ildən bir iclaslar keçirəcəkdir;
2. Komissiyanın iclasları növbə ilə Azərbaycan Respublikasında və İordaniya Haşimilər Krallığıda qəbul edən ölkənin Sədrliyi altında keçiriləcəkdir;
3. Komissiya öz iclaslarını təsdiq olunmuş gündəliyə uyğun olaraq keçirəcəkdir;
4. Komissiyanın iclaslarında Razılığa gələn Tərəflərin müxtəlif sahələrdən olan nümayəndələri iştirak edə bilərlər.
5. Razılığa gələn Tərəflərin qarşılıqlı razılığı ilə hər iki tərəfin özəl sektorunun nümayəndələri Komissiyanın iclaslarında iştirak edə bilərlər.
6. Müntəzəm iclasların ilkin gündəliyi məsləhətləşmələr yolu ilə Sədrlər tərəfindən iclas tarixindən ən azı 30 gün əvvəl müəyyən olunacaqdır;
7. İclasda, əvvəlcədən müəyyən olunmuş gündəliyin bəndləri və eyni zamanda Sədrlərin razılığı ilə iclasın başlanğıcında gündəliyə daxil edilə biləcək bəndlər də müzakirə ediləcəkdir.
8. Razılığa gələn Tərəflər Sədrlərdən birinin xahişi ilə Komissiyanın xüsusi iclaslarını keçirə bilər. Razılığa gələn Tərəflərdən birinin təşəbbüsü ilə Sədrlər və ya onların müavinləri arasında xüsusi iclaslar mümkün qədər tez təşkil olunacaqdır.
1. Komissiyanın iclaslarında qərarlar Razılığa gələn Tərəflərin razılığı ilə qəbul olunacaqdır.
2. Komissiyanın qərarları, digər şəkildə nəzərdə tutulmayıbsa, imzalandığı gündən qüvvəyə minəcəkdir.
3. Təcili məsələlərdə qarşılıqlı razılıq ilə Komissiyanın iclasları arasındakı dövrlərdə Sədrlərin qərarlar qəbul etmək hüququ olacaqdır. Sədrlərin qərarları Komissiyanın növbəti iclasının Protokoluna daxil ediləcəkdir.
4. Sədrlərdən birinin bəyanatına əsasən, müvafiq ölkənin səlahiyyətli orqanları tərəfindən təsdiq olunmalı qərarlar, belə təsdiq haqqında Sədrlərdən birinin bildiriş göndərdiyi tarixdən qüvvəyə minəcəkdir.
5. Komissiya iclaslarının nəticələri və qərarları Sədrlər tərəfindən imzalanacaq Protokollarda öz əksini tapacaqdır.
6. Komissiyanın görüşünün Protokolları autentik olmaqla Azərbaycan və ingilis dillərində tərtib ediləcəkdir və mətnlərin təfsirində fikir ayrılığı olduğu təqdirdə, ingilis dilində olan mətn əsas götürüləcəkdir.
1. Öz vəzifələrini yerinə yetirmək üçün Komissiya daimi və müvəqqəti orqanlar, misal üçün alt komissiya, ekspert və ya işçi qrupları təsis edə bilər.
2. Komissiya, öz işini Komissiya tərəfindən təsdiq edilmiş plan və qərarlara əsasən aparacaq daimi və müvəqqəti orqanların vəzifələrini, səlahiyyətlərinin hədlərini və tərkibini müəyyən edəcəkdir.
Razılığa gələn Tərəflərin Komissiyalarının İcraçı Katibləri müvafiq tərəfin fəaliyyətinin təşkilinə, icraçı orqanların işinin əlaqələndirilməsinə, Komissiya iclasları üçün sənədlərin hazırlanmasına, habelə Komissiyanın fəaliyyəti ilə əlaqədar olan digər təşkilati məsələlərə görə məsuliyyət daşıyacaqlar. Bu məqsədlə İcraçı Katiblər bir-biri ilə daimi əlaqədə olacaqlar.
Bu Protokola Razılığa gələn Tərəflərin qarşılıqlı yazılı razılığına əsasən dəyişikliklər edilə bilər və belə dəyişikliklər hazırki Protokolun 9-cu maddəsində nəzərdə tutulan qaydada qüvvəyə minəcəkdir.
Maddə 9
Bu Protokol onun qüvvəyə minməsi üçün zəruri dövlətdaxili prosedurların yerinə yetirilməsini təsdiq edən sonuncu yazılı bildirişi Tərəflərin diplomatik kanallar vasitəsilə mübadilə etdiyi tarixdən qüvvəyə minir.
Bu Protokol 5 (beş) il müddətinə bağlanılır. Əgər həmin müddətin başa çatmasına ən azı 6 (altı) ay qalana qədər Razılığa gələn Tərəflərdən biri digər Razılığa gələn Tərəfə bu Protokolun ləğv edilməsi barədə öz niyyətini bildirməzsə, o hər dəfə avtomatik olaraq növbəti 5 (beş) illik müddətə uzadılır.
Bu Protokolun qüvvəsinin ləğv edilməsi bu Protokolun əsasında Komissiya tərəfindən qəbul edilmiş qərara uyğun olaraq bağlanmış xüsusi müqavilə və ya layihələr və ya fəaliyyətlərin icrasına təsir etməyəcəkdir.
Bu Protokol Əmman şəhərində 29 iyul 2007-ci il tarixində hər biri Azərbaycan və ingilis dillərində olmaqla, iki əsl nüsxədə imzalanmışdır, bütün mətnlər eyni qüvvəyə malikdir.
Bu Protokolun müddəalarının təfsiri zamanı fikir ayrılığı yarandığı təqdirdə, ingilis dilindəki mətn əsas götürüləcəkdir.
2007-2009-cu illər üçün Azərbaycan Respublikası Hökuməti və İordaniya Haşimilər Krallığı Hökuməti arasında Təhsil, Elm, Mədəniyyət və İncəsənət, Gənclər və İdman, Səhiyyə və Media sahələrində əməkdaşlıq üzrə İcraedici Proqram