Azərbaycan Respublikasının Prezidenti
Bakı şəhəri, 21 iyun 2007-ci il
Azərbaycan Respublikasının Fövqəladə Hallar Nazirliyi və Koreya Respublikasının Fövqəladə Halların İdarə Olunması Milli Agentliyi arasında Fövqəladə Halların İdarə Olunması Sahəsində Əməkdaşlıq haqqında
Bundan sonra "Tərəflər" adlandırılacaq Azərbaycan Respublikasının Fövqəladə Hallar Nazirliyi və Koreya Respublikasının Fövqəladə Halların İdarə Olunması Milli Agentliyi,
təbii və texnogen mənşəli fövqəladə halların idarə olunmasında dəstək və qarşılıqlı əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsində öz arzularını təsdiq edərək,
1. Hər iki ölkənin müvafiq qanunvericiliyinə uyğun olaraq, Tərəflər təbii və texnogen mənşəli fövqəladə halların idarə olunması sahəsində əməkdaşlıq edəcəklər.
2. Bu Anlaşma Memorandumu müharibə və ya kimyəvi, bioloji, radioloji və nüvə materialları ilə bağlı qəzalar nəticəsində törədilən fövqəladə halları əhatə etməyəcəkdir.
3. Bu Anlaşma Memorandumu heç bir beynəlxalq öhdəlik yaratmayacaqdır.
4. Bu Anlaşma Memorandumu çərçivəsində əməkdaşlıq fəaliyyətləri müvafiq fond və şəxsi heyətin mövcudluğundan asılıdır və aşağıdakıları əhatə edir:
a) fövqəladə halların idarə olunması üçün məlumat mübadiləsini;
b) fövqəladə halların idarə olunmasında axtarış-xilasetmə komandası və ekspertlərin göndərilməsi və tədrisini;
c) erkən xəbərdarlıq sistemləri daxil olmaqla, fövqəladə halların idarə olunmasının əsasının qoyulması və inkişaf etdirilməsi üzrə birgə tədqiqatlar və beynəlxalq təşkilatlarla əməkdaşlığı;
d) yanğınsöndürmə texnologiyalarının və məlumatların mübadiləsini;
e) axtarış-xilasetmə və fövqəladə tibbi xidmət üzrə əməliyyat təcrübəsinin mübadiləsi və gələcək təkmilləşdirmə üçün birgə tədqiqatları;
f) fövqəladə hallara məruz qalmış insanlara yardımın göstərilməsi üçün təcrübə və bilik mübadiləsini; və
g) Tərəflərin birgə qərara alına bilinən, öz səlahiyyətlərində olan digər başqa fövqəladə halların idarə olunması ilə bağlı fəaliyyətlərini.
5. Bu Anlaşma Memorandumu imzalandığı gündən qüvvəyə minir. Hər hansı bir Tərəf ən azı altı (6) ay qabaq Anlaşma Memorandumuna xitam verilməsi ilə bağlı niyyətini digər Tərəfə yazılı şəkildə bildirməzsə, bu Anlaşma Memorandumu qüvvədə qalacaqdır.
Bu Anlaşma Memorandumu Seul şəhərində 23 aprel 2007-ci il tarixində Azərbaycan, Koreya və ingilis dillərində imzalanmışdır. Bütün mətnlər autentikdir. Təfsirində fikir ayrılığı yarandığı təqdirdə, ingilis dilindəki mətn əsas götürüləcəkdir.