Yardım dəstəsinin Sorğu edən Tərəfin dövlətinin ərazisinə daxil olması,
oranı tərk etməsi və orada qalması
1. Təmin edən Tərəfin səlahiyyətli orqanı yardım dəstəsinin Sorğu edən Tərəfin dövlətinin və/və ya Tranzit Tərəf - dövlətin ərazisinə gəlməsindən əvvəl yardım dəstəsi üzvlərinin şəxsiyyətlərini müəyyən edən sənədlərin təfərrüatlarının qeyd olunduğu siyahını Sorğu edən Tərəfə və/və ya Tranzit Tərəf - dövlətə göndərir.
2. Sorğu edən Tərəf və Tranzit Tərəf - dövlət, öz dövlətlərinin milli qanunvericiliklərinə və beynəlxalq öhdəliklərə uyğun olaraq, Təmin edən Tərəfin yardım dəstəsinin giriş və çıxışla bağlı prosedurları keçməsini ilk növbədə təmin edir.
3. Yardım dəstəsinin üzvləri Tərəflər arasında razılaşdırılmış keçid məntəqələrindən, şəxsiyyəti müəyyən edən və bu qisimdə Sorğu edən Tərəfin və ya Tranzit Tərəf - dövlətin tanıdığı etibarlı sənədlərlə Sorğu edən Tərəfin və ya Tranzit Tərəf - dövlətin ərazisinə girir və ərazisindən çıxır.
4. Lazım olduğu təqdirdə, Sorğu edən Tərəf və Tranzit Tərəf - dövlət yardım dəstəsinin üzvləri üçün ən qısa zamanda viza rəsmiləşdirməsini təmin edir.
5. Yardım dəstəsinin tərkibində xilasetmə itlərinin daşınması proseduru və onların Sorğu edən Tərəfin dövlətinin və ya Tranzit Tərəf - dövlətin ərazisində qalması Sorğu edən Tərəfin dövlətinin və tranzit dövlətin karantin qaydalarına uyğun olaraq müəyyən edilir.
6. Yardım dəstələrinin üzvləri Sorğu edən Tərəfin dövlətinin və Tranzit dövlətin ərazilərində olduqları müddətdə müvafiq dövlətlərin milli qanunvericiliyinə riayət edirlər.
7. Sorğu edən Tərəf yardım dəstələrinin, avadanlıq və təminat materiallarının fövqəladə hal ərazisinə dərhal çatması üçün hərtərəfli yardım göstərir.
8. Yardım dəstələri fövqəladə hal ərazisinə gəldiyi andan ən azı 72 saat ərzində müstəqil fəaliyyət göstərməyə hazır olmalıdırlar. Bu müddətin başa çatmasından sonra, Tərəflər arasında başqa şəkildə razılaşdırılmadığı təqdirdə, Sorğu edən Tərəf yardım dəstəsini onun işi üçün zəruri olan ehtiyatlarla təmin edir.
9. Sorğu edən Tərəf yardım dəstəsinə verilən ərzaq məhsullarının və ilkin zərurət mallarının təhlükəsizliyini təmin edir.
Hava nəqliyyatından istifadə
1. Yardım dəstələri, avadanlıq və təminat materialları hava nəqliyyatı vasitəsilə daşma bilər.
2. Hava nəqliyyatı vasitəsindən istifadə ilə bağlı qərar qəbul edildiyi zaman Təmin edən Tərəfin dövlətinin səlahiyyətli orqanı Sorğu edən Tərəfi və Tranzit Tərəf - dövlətləri hava gəmisinin növü və tanınma nişanı, uçuşun marşrutu, təyinat hava limanı, ekipaj üzvlərinin sayı, vəzifə öhdəlikləri göstərilməklə sərnişinlərin siyahısı və yükün növü barədə məlumatlandırır.
3. Uçuşlar Beynəlxalq Mülki Aviasiya Təşkilatının (ICAO) qaydaları və Tərəflərin dövlətlərinin milli qanunvericilikləri əsasında həyata keçirilir.
4. Hazırkı Sazişə uyğun olaraq yardım göstərilməsində iştirak edən Təmin edən Tərəfin dövlətinin hava gəmisi uçuş, enmə, havaya qalxma, qalma müddəti ərzində dayanacaqda qalmaq və naviqasiya xidmətləri ilə bağlı Sorğu edən Tərəfin və Tranzit Tərəfin dövlətlərinin bütün növ vergilərindən azad edilir.
5. Təmin edən Tərəfin dövlətinin hava gəmisinin yanacağı və texniki xidməti ilə bağlı xərclərinin əvəzinin ödənilməsi müvafiq Tərəflər arasında əldə olunan razılıq əsasında həyata keçirilir.
Su nəqliyyatı vasitəsindən istifadə
1. Yardım dəstələri, avadanlıq və təminat materialları su nəqliyyatı vasitəsilə daşma bilər.
2. Su nəqliyyatı vasitəsindən istifadə ilə bağlı qərar qəbul edildiyi zaman Təmin edən Tərəfin dövlətinin səlahiyyətli orqanı Sorğu edən Tərəfi gəmilərin növü, ekipaj üzvlərinin sayı, vəzifə öhdəlikləri göstərilməklə sərnişinlərin siyahısı və yükün növü barədə məlumatlandırır.
3. Hazırkı Sazişə uyğun olaraq yardımın göstərilməsində iştirak edən Təmin edən Tərəfin dövlətinin su nəqliyyatı vasitəsi Sorğu edən Tərəfin dövlətinin bütün növ liman ödənişlərindən azad edilir.
4. Təmin edən Tərəfin dövlətinin su nəqliyyatı vasitəsinin yanacağı və texniki xidməti ilə bağlı xərclərinin əvəzinin ödənilməsi müvafiq Tərəflər arasında əldə olunan razılıq əsasında həyata keçirilir.
Avadanlıq və təminat materiallarının idxalı, ixracı və tranziti
1. Yardım dəstəsinin rəhbəri fövqəladə halların aradan qaldırılması üçün gətirilən avadanlıq və təminat materiallarının Təqdim edən və Sorğu edən Tərəflərin dövlətlərinin səlahiyyətli orqanları ilə razılaşdırılmış siyahısını Sorğu edən Tərəfin dövlətinin və tranzit dövlətin gömrük orqanlarına təqdim edir.
2. Hazırkı Sazişə uyğun olaraq gətirilən və aparılan avadanlıq və təminat materialları gömrük rüsumlarından, vergi və ödənişlərdən azad edilir.
3. Avadanlıq və təminat materiallarının gömrük rəsmiləşdirilməsi Tərəflərin dövlətlərinin milli qanunvericiliyinə uyğun olaraq ilk növbədə həyata keçirilir.
4. Yardımın göstərilməsi işləri başa çatdıqdan sonra Sorğu edən Tərəfin dövlətinin ərazisinə gətirilmiş avadanlıq (tam istifadə olunmuş və ya sıradan çıxmış avadanlıq istisna olmaqla) yardım edən dövlət Tərəfindən geri aparılır. Tam istifadə olunmuş və ya sıradan çıxmış avadanlıq və zərərçəkmiş əhaliyə paylanmış təminat materiallarını Sorğu edən Tərəfin dövlətinin səlahiyyətli orqanı sənədləşdirir. Hər hansı xüsusi hal səbəbindən avadanlığın ixracı mümkün olmadıqda, onların Sorğu edən Tərəfə verilməsi ilə bağlı məsələ hər bir konkret hal üçün Tərəflər arasında razılaşma ilə həll olunur.
Məlumatın mühafizəsi
Tərəflərin dövlətlərinin milli qanunvericiliyinə uyğun olaraq, yayılmasına yol verilməyən məxfi məlumatlar istisna olmaqla, hazırkı Saziş çərçivəsində həyata keçirilən fəaliyyət nəticəsində əldə olunan məlumatlar, Tərəflər arasında başqa şəkildə razılaşdırılmadığı təqdirdə, ictimaiyyət üçün açıqdır.
Yardım göstərilməsi xərcləri
1. Yardım Tərəflərin qarşılıqlı razılığı ilə təmənnasız və ya geri ödənilən əsasda göstərilə bilər.
2. Sorğu edən Tərəf öz qərarı barəsində Təmin edən Tərəfi dərhal məlumatlandırmaqla, istənilən vaxt yardımın göstərilməsi ilə bağlı sorğusundan imtina edə bilər. Əgər yardım geri ödənilən əsasda göstərilirsə, Təmin edən Tərəf yardımdan imtina edildiyi tarixədək çəkdiyi xərclərin geri ödənilməsini tələb edə bilər.
3. Yardım dəstəsinin üzvlərinin sığortalanmasını Təmin edən Tərəf həyata keçirir. Yardımın geri ödənilən əsasda göstərilməsi halında, sığortanın rəsmiləşdirilməsi xərcləri yardımın göstərilməsi ilə bağlı ümumi xərclərə daxil edilmir və geri ödənilmir.
4. Yardımın geri ödənilən əsasda göstərilməsi halında Təqdim edən dövlətin səlahiyyətli orqanı fövqəladə halların aradan qaldırılması üzrə işlər başa çatdıqdan sonra bir həftə ərzində göstərilmiş yardımın həcmi barədə Sorğu edən Tərəfin dövlətinin səlahiyyətli orqanını məlumatlandırır.
5. Yardımın geri ödənilən əsasda göstərilməsi halında Sorğu edən və Təqdim edən Tərəflərin dövlətlərinin səlahiyyətli orqanları işlərin başa çatmasından sonra bir ay ərzində yardım göstərilməsi xərcləri ilə bağlı fövqəladə halın səbəbləri və xarakteristikası haqqında məlumatları əks etdirən ikitərəfli akt hazırlayırlar. Sorğu edən Tərəf, xərclərin ödənilməsini yardım göstərilməsi xərcləri ilə bağlı ikitərəfli akt əsasında Tərəflər arasında razılaşdırılan müddətdə həyata keçirir.
Yardım göstərilən zaman dəyən ziyanın ödənilməsi
1. Hazırkı Sazişin həyata keçirilməsi ilə bağlı tapşırıqların yerinə yetirilməsi zamanı yardım dəstəsinin üzvləri tərəfindən Sorğu edən Tərəfin dövlətinin ərazisində hüquqi və ya fiziki şəxsə yetirilən zərəri, Sorğu edən Tərəf öz dövlətinin milli qanunvericiliyinə uyğun olaraq özü ödəyir.
2. Yardım dəstəsinin üzvləri Sorğu edən Tərəfin dövlətinin ərazisində hüquqi və ya fiziki şəxsə bilərəkdən və ya ciddi ehtiyatsızlıq səbəbindən zərər yetirərsə və bunu, Sorğu edən Tərəfin dövlətinin müvafiq orqanları sübut edərsə, Sorğu edən və Təmin edən Tərəflərin dövlətlərinin səlahiyyətli orqanları müvafiq məlumat mübadiləsi aparır və müvafiq Tərəflərin razılığı ilə zərərin ödənilməsi üzrə tədbirlər görürlər.
Digər beynəlxalq müqavilələrlə əlaqə
Hazırkı Saziş Tərəflərin dövlətlərinin iştirakçısı olduğu digər beynəlxalq müqavilələrdən irəli gələn hüquq və öhdəliklərinə təsir etmir.
Xəzər dənizinin hüquqi statusu ilə əlaqə
Hazırkı Sazişin heç bir müddəası Xəzər dənizinin hüquqi statusu ilə bağlı danışıqların nəticəsini öncədən müəyyən edən kimi təfsir edilmir.
Hazırkı Sazişin müddəalarının təfsiri və ya tətbiqi ilə bağlı Tərəflər arasında mübahisələr məsləhətləşmələr, danışıqlar və Tərəflərin müəyyən etdiyi digər dinc vasitələrlə həll olunur.
Dəyişiklik və əlavələr
1. Hazırkı Sazişin müddəaları Tərəflərin razılığı ilə dəyişdirilə və ya onlara əlavə oluna bilər.
2. Hazırkı Sazişə edilən dəyişiklik və əlavələr onun ayrılmaz tərkib hissəsini təşkil edir və hazırkı Sazişin 21-ci maddəsində nəzərdə tutulmuş qaydada qüvvəyə minən ayrıca protokollar formasında rəsmiləşdirilir.
Depozitari
Hazırkı Sazişin Depozitarisi Rusiya Federasiyası Hökumətidir.