FHN yanında İctimai şuranın növbəti iclasında çimərlik mövsümünə hazırlıqla bağlı görülmüş işlər müzakirə olunub
13 iyun 2022-ci il tarixində Fövqəladə Hallar Nazirliyinin Kiçikhəcmli Gəmilərə Nəzarət və Sularda Xilasetmə Dövlət Xidmətində (Xidmət) çimərlik mövsümünə hazırlıqla əlaqədar FHN yanında İctimai şuranın iclası keçirilib.
İclasın keçirilməsində əsas məqsəd Kiçikhəcmli Gəmilərə Nəzarət və Sularda Xilasetmə Dövlət Xidmətinin qarşıdan gələn çimərlik mövsümü ilə əlaqədar həyata keçirdiyi aidiyyəti təhlükəsizlik tədbirləri və qarşıda duran vəzifələrin ictimai müzakirəsi olub.
İclasda İctimai şuranın sədri Fuad Hacızadə və şuranın digər üzvləri, FHN Regional mərkəzlərlə işin təşkili, layihələrin idarə edilməsi və təhsil məsələləri üzrə Baş idarə rəisinin müavini Gündüz Həmzəyəv, İctimaiyyətlə əlaqə idarəsinin şöbə müdiri Pərviz Cəfərov, Kiçikhəcmli Gəmilərə Nəzarət və Sularda Xilasetmə Dövlət Xidmətinin rəis müavini daxili xidmət polkovniki Seymur Qaraşov və Xidmət əməkdaşları iştirak ediblər.
İclasda Xidmətin nümayəndələri tərəfindən çimərlik mövsümünə hazırlıqla əlaqədar görülmüş işlər barədə geniş məlumat verilib. Bildirilib ki, aprel ayından etibarən sahilboyu ərazilərdə aidiyyəti qurumların nümayəndələrinin iştirakı ilə monitorinqlər keçirilib. Monitorinqlər zamanı çimərlik üçün təhlükəsizlik baxımından istifadəyə yararsız və təhlükəli ərazilər müəyyən edilib. Monitorinqlərin nəticəsi olaraq, yerli icra hakimiyyətlərində müvafiq qurumların nümayəndələrinin iştirakı ilə aşkar olunmuş nöqsan və çatışmazlıqların aradan qaldırılması məsələlərinə həsr olunan işçi müşavirələr keçirilib, müvafiq tapşırıqlar verilib.
Bununla yanaşı, Xidmətin nəzarət etdiyi çimərliklərdə, o cümlədən IDEA İctimai Birliyinin təşəbbüsü ilə Bakı şəhərinin Qaradağ, Səbail, Xəzər, Sabunçu və Binəqədi rayonlarında yaradılmış ictimai çimərliklərdə dalğıclar tərəfindən sualtı müayinələr aparılıb və sahil zolağı mövcud yad cisimlərdən (daş, qaya parçaları və s.) təmizlənib. Xidmətin balansında olan xilasetmə texnika və vasitələri, o cümlədən dalğıc-axtarış əməliyyatlarında istifadə olunan avadanlıqların texniki vəziyyəti bir daha nəzərdən keçirilib.
Hazırda Xidmətin nəzarət etdiyi çimərliklərdə üzmə sərhədlərini müəyyən edən nişanların və ərazidə istirahət edən vətəndaşların təhlükəsizlik qaydaları ilə bağlı maarıfləndirilməsi üçün xüsusi lövhələrin yerləşdirilməsi işləri yekunlaşmaq üzrədir.
Xidmət tərəfindən çimərlik mövsümünə hazırlıqla bağlı görülən işləri yüksək qiymətləndirən İctimai şura üzvləri sahilboyu ərazilərdə aparılmış monitorinqlər nəticəsində aşkar olunmuş nöqsan və çatışmazlıqların aradan qaldırılması üçün müvafiq qurumlarla birgə fəaliyyətin əhəmiyyətindən danışıblar.
Qarşılıqlı fikir mübadiləsi şəraitində keçən iclas zamanı İctimai şura üzvləri məsələ ilə bağlı fikir və təkliflərini bildiriblər. Gələcəkdə çimərlik mövsümü zamanı keçiriləcək monitorinqlərə İctimai şura üzvlərinin cəlb olunması da qərara alınıb.

Work done in preparation for the beach season discussed at the next meeting of the Public Council under MES
The next meeting of the Public Council under the MES in preparation for the beach season was held on June 13, 2022, in the administrative building of the State Service for Control over Small-Sized Vessels and Water Rescue of the Ministry of Emergency Situations.
The meeting aimed at discussing the relevant safety measures taken by the State Service for Control over Small-Sized Vessels and Water Rescue on the upcoming beach season and the upcoming tasks.
Chairman of the Public Council Fuad Hajizade and other members of the Council, Deputy Chief of the MES Main Department for Oganization of Activities with Regional Centers, Project Management and Educational Affairs Gunduz Hamzayev, Head of the Department of Public Relations Department Parviz Jafarov, Deputy Chief of the State Service for Small Vessels and Water Rescue, internal service Colonel Seymur Garashov and Service employees attended the meeting.
Representatives of the Service gave information about the work done in preparation for the beach season. It was noted that monitoring was held in the coastal areas since April with the participation of representatives of relevant agencies. During the monitoring, unusable and dangerous areas for beach safety were identified.
As a result of monitoring, working conferences were held with the participation of representatives of relevant agencies on the elimination of identified shortcomings and deficiencies at local executive authorities, relevant instructions were given. In addition, underwater inspections were carried out by divers on the beaches controlled by the Service, including the public beaches established in Garadagh, Sabail, Khazar, Sabunchu and Binagadi districts of Baku at the initiative of the IDEA Public Union, and the coastline was cleared.
The technical state of the rescue equipment and means on the balance of the Service, as well as the equipment used in diving and search operations were reviewed.
Currently, placing signs which define the boundaries of swimming and special boards to educate citizens resting in the area on safety rules on the beaches controlled by the Service are close to completion.
Members of the Public Council appreciated the work done by the Service in preparation for the beach season and spoke about the importance of joint activities with relevant agencies to eliminate the shortcomings and deficiencies identified as a result of monitoring conducted in coastal areas.
During the meeting, which was held in an atmosphere of mutual exchange of views, members of the Public Council expressed their views and suggestions on the issue.
It was also decided to involve members of the Public Council in future monitoring during the beach season.