FHN yanında İctimai şuranın yanğın təhlükəsizliyi məsələlərinə həsr olunan iclası keçirilib
15 iyul 2022-ci il tarixində Fövqəladə Hallar Nazirliyinin Dövlət Yanğın Nəzarəti Xidmətinin fəaliyyəti ilə əlaqədar FHN yanında İctimai şuranın iclası keçirilib.
İclasın keçirilməsində əsas məqsəd Dövlət Yanğın Nəzarəti Xidmətinin ölkə ərazisində yanğın təhlükəsizliyinin təmin edilməsi istiqamətində həyata keçirdiyi fəaliyyət, o cümlədən yay mövsümü ilə əlaqədar meşə, əkin və biçilmiş taxıl sahələrində baş verə biləcək yanğınlara qarşı maarifləndirmə tədbirlərinin həyata keçirilməsi istiqamətində görülən işlər və qarşıda duran vəzifələrin ictimai müzakirəsi olub.
İclasda İctimai şuranın sədri Fuad Hacızadə və şuranın digər üzvləri, FHN Regional mərkəzlərlə işin təşkili, layihələrin idarə edilməsi və təhsil məsələləri üzrə Baş idarə rəisinin müavini Gündüz Həmzəyəv, İctimaiyyətlə əlaqə idarəsinin şöbə müdiri Pərviz Cəfərov, Dövlət Yanğın Nəzarəti Xidmətinin rəis müavini daxili xidmət polkovniki Aqşin Kazımov və Xidmətin əməkdaşları iştirak ediblər.
İclasda çıxış edən Xidmətin rəis müavini A.Kazımov təmsil etdiyi qurum tərəfindən ölkə ərazisində yanğın təhlükəsizliyinin təmin olunması istiqamətində görülmüş işlər və qarşıda duran vəzifələr barədə ətraflı məlumat verib. Qeyd olunub ki, Dövlət Yanğın Nəzarəti Xidməti tərəfindən səlahiyyətlərinə uyğun olaraq strateji əhəmiyyət kəsb edən neft-qaz və energetika obyektlərində, ictimai obyektlərdə, nəqliyyat və s. sahələrdə yanğın nəzarəti həyata keçirilib, layihələndirilən, tikintisi həyata keçirilən, istismarda olan bina və qurğuların yanğın təhlükəsizliyi norma və qaydalarının tələblərinə riayət olunmasına nəzarət təmin edilib, təhsil və səhiyyə müəssisələrində, ticarət obyektlərində, inzibati, sənaye və istehsalat obyektlərində, aqrar sahədə, yaşayış yerlərində əhali arasında yanğın təhlükəsizliyi mövzusunda geniş maarifləndirmə işi aparılıb, kənd təsərrüfatı sahəsində, eləcə də meşə sahələrində yanğın təhlükəsizliyinin təmin edilməsi ilə əlaqədar regional seminar-müşavirələr və konfranslar təşkil edilib, qanunvericiliyə riayət etməyən və yanğın təhlükəsizliyi tələblərini pozan müəssisələrə qarşı öz səlahiyyətləri çərçivəsində inzibati tədbirlər həyata keçirilib.
Xidmətin fəaliyyətini ümumilikdə müsbət qiymətləndirən İctimai şura üzvləri yanğınların qarşısının alınması istiqamətində aidiyyəti qurumlarla birgə fəaliyyətin əhəmiyyətini qeyd ediblər.
Qarşılıqlı fikir mübadiləsi şəraitində keçən iclas zamanı İctimai şura üzvləri yanğın təhlükəsizliyinin təmin edilməsi məsələləri ilə bağlı fikir və təkliflərini bildiriblər.

On July 15, 2022, a meeting of the Public Council under the MES was held on the activity of the State Fire Control Service of the Ministry of Emergency Situations.
The meeting aimed at public discussing the activity carried out by the State Fire Control Service on ensuring fire safety in the country, the work done and the tasks ahead in the direction of holding awareness-raising events on possible fires in the forest, arable areas and harvested grain fields during the summer.
Chairman of the Public Council Fuad Hajizade and other members of the Council, Deputy Chief of the MES Main Department for Oganization of Activities with Regional Centers, Project Management and Educational Affairs Gunduz Hamzayev, Head of the Sector of Public Relations Department Parviz Jafarov, Deputy Head of the State Fire Control Service, internal service colonel Agshin Kazimov and the employees of the Service attended the meeting.
Speaking at the meeting, the Deputy Head of the Service, A. Kazimov gave detailed information about the work done by the body he represents in the direction of ensuring fire safety in the country, also upcoming tasks. It was noted that the State Fire Control Service, within its competence, carried out fire control at the strategically important oil-gas and energy facilities, public facilities, transport and other fields, provided control over the compliance with the requirements of fire safety norms and rules of the buildings and devices being designed, constructed and under operation, raised awareness of people on fire safety at educational and healthcare enterprises, commercial facilities, administrative, industrial and production facilities, agricultural and residential areas, held regional seminars-conferences and conferences on the provision of fire safety in the field of agriculture, as well as in forest areas, took administrative measures against enterprises that do not comply with the law and violate fire safety requirements within its competence.
Evaluating the activities of the Service in general positively, the members of the Public Council noted the importance of joint action with relevant institutions on fire prevention.
During the meeting, which was held in an atmosphere of mutual exchange of views, the members of the Public Council expressed their opinions and suggestions on issues of ensuring fire safety.