17 may 2021-ci il tarixində fövqəladə hallar nazirinin müavini tibb xidməti general-leytenantı Faiq Tağı-zadə Azərbaycan Respublikasının Fövqəladə Hallar Nazirliyinin yanında İctimai şuranın üzvləri ilə görüşüb.
Nazir müavini Faiq Tağı-zadə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin vətəndaş cəmiyyəti institutlarına xüsusi diqqət və qayğısından söz açıb, qeyri-hökumət təşkilatlarının cəmiyyətdə oynadığı rolun əhəmiyyətindən danışıb. Nazir müavini Nazirlik yanında yeni yaradılmış İctimai şuranın fövqəladə halların idarə edilməsi ilə əlaqədar müvafiq rəy və təkliflərinin nəzərə alınacağını bildirib, ictimaiyyətlə səmərəli əməkdaşlığın inkişafına mühüm töhfə verəcəyinə ümidvar olduğunu qeyd edərək ona fəaliyyətində uğurlar arzulayıb.
Sonra Fövqəladə Hallar Nazirliyi yanında İctimai şuranın ilk iclası öz işinə başlayıb. Təşkilati məsələlər müzakirə edilib, səsvermə keçirilib. İki il fəaliyyət göstərəcək İctimai şuraya Beynəlxalq Ekoenergetika Akademiyasının vitse-prezidenti vəzifəsini icra edən Fuad Hacızadə sədr, Fövqəladə Hallar Nazirliyi işçilərinin Həmkarlar İttifaqının sədri Mehman İsmayılov sədr müavini, “Azərbaycan Qadınları Respublika Cəmiyyəti” İctimai Birliyinin sədr müavini Vəfa Abbasova isə katib seçilib.
İclasda müxtəlif məsələlər müzakirə edilib, şura üzvləri tərəfindən Fövqəladə Hallar Nazirliyinin ölkə əhalisinin təbii və texnogen hadisələrdən qorunması sahəsində gördüyü işlərdən bəhs edilərək, Nazirliyin fəaliyyət istiqamətlərinə uyğun olaraq müvafiq rəy və təkliflərin təqdim edilməsi, şura üzvlərinin əhalinin fövqəladə hallarla bağlı maarifləndirilməsi istiqamətində FHN-in həyata keçirdiyi tədbirlərdə yaxından iştirakı və digər təkliflər səsləndirilib.

The first meeting of the Public Council under the Ministry of Emergency Situations was held (video, photo)
On May 17, 2021, Deputy Minister of Emergency Situations, Lieutenant General of the Medical Service Faig Tagi-zadeh met with members of the Public Council under the Ministry of Emergency Situations of the Republic of Azerbaijan.
Deputy Minister Faig Tagi-zadeh spoke about the special attention and care of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev to civil society institutions and the importance of the role of non-governmental organizations in society. The Deputy Minister said that the relevant opinions and proposals of the newly established Public Council under the Ministry will be taken into account in the management of emergencies, expressed hope that it will make an important contribution to the development of effective cooperation with the public and delivered his best regards for its activity.
Then the first meeting of the Public Council under the Ministry of Emergency Situations began its work. Organizational issues were discussed and voting was held. Fuad Hajizadeh, acting vice-president of the International Eco-Energy Academy was elected the chairman, Mehman Ismayilov, deputy chairman of the Trade Union of the Ministry of Emergency Situations the deputy chairman, and Vafa Abbasova, deputy chairman of the Azerbaijan Women's Republican Public Union the secretary to the Public Council that will act for the two years.
Various issues were discussed at the meeting, members of the council spoke about the work done by the Ministry of Emergency Situations in the field of protection of the country's population from natural and man-made disasters. Presenting of the relevant opinions and proposals In accordance with the activities of the Ministry, and proposals on the close involvement of the members of the council in the activities carried out by the Ministry of Emergency Situations for raising awareness on emergencies among the population.