Fövqəladə Hallar Nazirliyində NATO Müttəfiq Qüvvələrin Avropadakı Ali Baş Qərargahında (SHAPE) Tərəfdaşlıq İdarəsinin nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilib
18 oktyabr 2019-cu il tarixində Fövqəladə Hallar Nazirliyində nazir müavini general-leytenant Etibar Mirzəyev ölkəmizdə “NATO günləri” çərçivəsində səfərdə olan Alyansın Müttəfiq Qüvvələrin Avropadakı Ali Baş Qərargahında (SHAPE) Tərəfdaşlıq İdarəsinin rəisi kontr-admiral Bülent Turanın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb. Qonaqları salamlayan nazir müavini Etibar Mirzəyev Fövqəladə Hallar Nazirliyinin fəaliyyəti və fövqəladə hallar zamanı milli idarəetmə sistemi haqqında qonaqlara ətraflı məlumat verib. O, fövqəladə hallar sahəsində beynəlxalq əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi və beynəlxalq humanitar əməliyyatlarda Azərbaycan Respublikasının təmsil olunması məqsədi ilə Beynəlxalq Axtarış-xilasetmə dəstəsinin yaradıldığını diqqətə çatdırmaqla yanaşı, qeyd olunan təlimin Beynəlxalq dəstənin Beynəlxalq Axtarış-xilasetmə Məşvərət Qrupunun (İNSARAG) sinifləndirilməsindən keçirilməsinə hazırlığında mühüm rol oynayacağını bildirib. Etibar Mirzəyev qeyd edib ki, Fövqəladə Hallar Nazirliyi NATO-nun təşkil etdiyi muvafiq beynəlxalq təlimlərdə iştirak edir və bu əməkdaşlıqda maraqlıdır. Həmçinin, nazir müavini vurğulayıb ki, Azərbaycanın 20 faiz torpağı ermənilər tərəfindən işğal altındadır. Düşmən mütəmadi atəşkəsi pozmaqla və işğal altındakı ərazilərdə yanğınlar törətməkdə məşğuldur. Yanğınların nəticəsi olaraq istər yaşayış məskənləri, istərsə də əkin sahələri daim təhlükə altındadır. Fövqəladə Hallar Nazirliyinin qüvvələri baş verən bu yanğınların nəticələrinin aradan qaldırılması məqsədilə gücləndirilmiş iş rejimində çalışır.
Tərəfdaşlıq İdarəsinin rəisi kontr-admiral Bülent Turan səmimi görüşə görə təşəkkür edərək, əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi və beynəlxalq təlimlərin hazırlığı ilə bağlı göstərilən birgə səylərin öz töhvəsini verəcəyindən əmin olduğunu ifadə edib. Natiq Fövqəladə Hallar Nazirliyinin beynəlxalq axtarış-xilasetmə, habelə təlimlərdə iştirakından məmnunluğunu bildirib.

A meeting with the delegation of the Partnership Directorate of Supreme Headquarters Allied Powers Europe (SHAPE) is held at MES.
On October 2019 Deputy Minister of Emergency Situations Lieutenant General Etibar Mirzayev met with the delegation led by the head of the Partnership Directorate at Supreme Headquarters Allied Powers Europe (SHAPE) Rear Admiral Bulent Turan visiting Azerbaijan in the frame of “NATO days”. Greeting the guests Etibar Mirzayev informed them about the activity of the Ministry of Emergency Situations and national emergency management system in the country. He underlined that International Search and Rescue Team was created in order to develop international cooperation in emergency management and represent Azerbaijan Republic in international humanitarian operations.  He also said that the training will be significant for the preparation to have International Search and Rescue Advisory Group (INSARAG) classification. Etibar Mirzayev stressed that Ministry of Emergency Situations participates in the respective international trainings and is very interesting in this cooperation. The Deputy Minister also said that 20 percent of Azerbaijani territory is under the Armenian occupation and the adversary is breaking cease-fire and setting the occupied territories on fire regularly. As the result of the fires the settlements and ploughed fields are always in danger. The appropriate forces of the Ministry of Emergency Situations work in intensified regime.
The head of the Partnership Directorate Rear Admiral Bulent Turan thanked for the warm meeting and expressed his assurance of contribution awarded by the joint efforts for development of cooperation and organization of international trainings. He stressed his satisfaction of the MES’s participation in international search and rescue operations as well as the trainings.