MES Mughan Regional Center holds exemplary civil defense exercise
The Mughan Regional Center of the Ministry of Emergency Situations conducted an exemplary civil defense exercise on warning and gathering with the non-militarized territorial civil defense forces of Hajigabul district.
The staff and equipment of MES Mughan Regional Center, Civil Defense Headquarters of Hajigabul District Executive Authority, Emergency Situations Commission and staff of the territorial civil defense forces were involved in the event on the theme "Activities of non-militarized territorial civil defense forces on warning gathering alarm in case of emergencies".
The exercise aimed at checking the level of quick readiness of the territorial civil defense forces in responding to emergencies and coordinating joint activities in crisis situations, enhancing the management knowledge and skills of the command staff and instilling practical skills on warning gathering in the staff.
During the exercise, activities related to warning non-militarized territorial civil defense teams about emergency situations, marching to the gathering point, organizing assembly and management were checked, as well as reports on functional tasks were heard.
At the event, First Deputy Head of the Hajigabul District Executive Authority - Chairman of the District Emergency Situations Commission Saleh Alaskarov and Deputy Head of the MES Mughan Regional Center, Lieutenant Colonel Orkhan Baghirov made speeches about the importance of warning and gathering exercises with territorial civil defense teams.
In the end, the exercise was analyzed, shortcomings were noted and relevant instructions were given.