Information of MES’s Press-service (video)
The Ministry of Emergency Situations has operated in an enhanced mode with the view of ensuring the safety of citizens' lives and activities, quickly responding to emergencies that may occur at life support and other important facilities and organizing urgent elimination of their possible consequences related to Novruz and Ramadan holidays.
During the non-working days related to holidays, based on calls received by the “112” hotline of the Ministry of Emergency Situations, rescue operations were carried out by the relevant agencies of the Ministry in response to 501 fire accidents, 40 cases of helplessness, and 2 traffic accidents. As a result of the quick and urgent measures taken, the fires were extinguished operatively and people's lives were saved.
In total, over the holidays, 53 people (9 of whom were minors) were rescued, 28 people were evacuated, 6 people were injured, and the bodies of 11 people were handed over to the authorities by MES forces.